Didim’in Kanını Kim Emiyor? | Didim Özgürses
Bookmarks

Deniz Atabay’ın geçen Salı günü düzenlediği mitingte yaptığı konuşma bugünkü yazımın konusunu oluşturuyor.

Öncelikle bazı tespitlerde bulunacağım.

Atabay’ın konuşmasından çıkan en önemli sonuç şudur:

Atabay, çok büyük ihtimal ile yeniden aday olma konusunda karar mercilerinden güçlü bir söz almıştır.

Belediye Başkanı’nın bulunduğu makama yeniden aday olması için ortaya 20’ye yakın adayın çıkmasını beklemesinin sebebi, şimdiye kadar beklediği mesajı alamamış olmasıdır. Adaylığını açıklaması ve peşinden miting yapması, CHP genel merkezi tercihinin büyük ölçüde netleşmeye başladığını gösterir. Özlem Çerçioğlu ile diyalog sorunu da önemli ölçüde aşılmış olması konuşmadan çıkan başka bir sonuç. Didim halkına hayırlı olsun.

Atabay’ın konuşmasından çıkan başka bir sonuç: Didim’de iktidar görevi de muhalefet görevi de CHP’dedir. Başkan’ın konuşmasına baktığınızda ortada CHP dışında parti göremezsiniz. Yani Didim’de CHP’nin rakibi yine CHP’dir. Böyle bir tutum ise CHP’nin kemik oylarını bile garanti etmez. Yeniden aday olan belediye başkanından beklenen, parti içi hesaplaşmaların ve geçmişin üzerine sünger çekmesi olmalıdır. CHP başkan adayını açıkladıktan sonra ancak bu şekilde aday adayları arasında kırgınlık önlenebilir. Aday kesinleştikten sonra aday adaylarının rakip olmak yerine ekip olması sağlanmalıdır. Aksi taktirde CHP belki belediyeyi yine kazanır ama genel seçime oranla önemli ölçüde oy kaybı yaşanacaktır.

Biz burada hizmet için varız ama bir de karşımızda başka bir grup var. Bir hizmet yapanlar, bir de gıybet yapanlar var. Biz hizmet tarafındayız

Atabay’ın parti içi muhalefete yönelik bu söylemi bir an önce terk etmesinde yarar vardır. Çünkü parti içindeki rakiplerine göre onun farkı sorumluluk makamında olmasıdır. Sadece hizmet tarafında olması yetmez, sorumlulukları arasında partinin bölünüp oyların dağılmasını önlemek de vardır.

Ege’nin birçok sahil kasabasında olduğu gibi Didim’de de keneler var. Kan emiciler var. Benim kavgam bunlarla. Didim’in kanını bunlara emdirmeyeceğim.

Bu sözler bana eski Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz’ın kendi partisinin meclis üyeleri için söylediği, “yamyamları doyuramıyorum” sözünü hatırlattı. Eryılmaz’ın bu sözleri daha sonra kendisi ve partisine önemli zararlar verdi. Atabay’ın bu sözleri de ilk bakışta alkışlanacak sözler. Ancak Başkan’ın şifreli konuşması yanlıştır. Bu kenelerin ve kan emicilerin kimler olduğunu açıkça ortaya koymalıdır. Yoksa kendini savunmuş olmaz, yalnızca seçim sürecinde diğer partilerin eline koz vermiş olur. Bu sözler bumerang etkisi yaratabilir.

Türkiye yangın yeri. İnsanlar gelirlerinin yarısını kaybetti. İşsizler ordusu giderek büyüyor. Cumhuriyetin kazanımları her geçen gün biraz daha aşındırılıyor; hukuk devleti ve demokrasi darbe alıyor. Ekonomik kriz büyüdükçe belediyeden beklentiler de artacaktır. Konuşmasında bunlara değinmemesi eksikliktir.

Atabay’a tavsiyem bu yazdıklarıma kızmak yerine üzerinde düşünmesidir.

husozalp@gmail.com

Arşivler