AH CEHAPE AH! | Didim Özgürses
Bookmarks

“Eeeeey Cehape!”, diye başlayıp saydırıyor ya, yerden göğe kadar haklıdır arkadaş!

Yedi düvele kafa tutup mazlum uluslara örnek olmuş bir hareketin mirasçısı ol, ondan sonra da yan gel yat! Her şey gün gibi ortada arkadaş; daha dalya demeden memlekette satacak bir şey kalmadı. Lafa gelince “demir ağlarla ördük”, der, sayıp dökersiniz. Hani ördükleriniz nerede; yel üfürdü, su götürdü. Biz erke geleli şunun şurasında 70 yıl anca oldu, “açım”, diye yolumuzu kesmeye başladılar. Memleket evladını bir yana bırak, 7-8 milyon misafirimiz var, onlara karşı mahcup oluyoruz. 70 yılda bir memleketin birikimi biter mi, kaynakları tükenir mi; itibarımız iki paralık oldu.

Şimdi işi gücü bıraktık millete laf anlatmaya çalışıyoruz. Her şey de açıkça söylenmiyor; biz bilmiyor muyuz çalışana, emekliye ne kadar zam yapılacağını, enflasyonun nasıl düşürüleceğini, corona ile nasıl başa çıkılacağını.

Dağıtırsın parayı çalışana, çalışmayana; ibreti alem için basarsın iki ay tam kapanmayı, söker atarsın koronayı. Lakin gel de bul o parayı, hazinede fareler cirit atıyor. İşte tam burada “ah cehape ah”, diyoruz. Her şeyi tekmil etmeden iktidarı devrederseniz olacağı budur. Şimdi olsaydı da bir şeyler satıp eşe dosta dağıtsaydık… pardon yani esnafa, çalışana dağıtmış olsaydık bize corona mı dayanırdı!

Bir de geçiş garantisi, uçuş garantisi, satış garantisi lafları dolaşıyor ortalıkta. Biz keyfimizden mi geçtik bu “yap, işlet, şey et” modeline; para bulmuş olsak geçer miydik, satacak bir şey var da biz mi göremiyoruz?

Lafı da fazla uzatmanın anlamı yok, ben bunu bilir bunu söylerim arkadaş. Yedi düvele kafa tutup memleketi kurtardınız ama ondan sonra yan gelip yatmışsınız. Cehape’nin bıraktığı miras 70 yıl anca dayandı, şimdi borç veren Galata bankeri de yok, yine ele güne muhtaç durumdayız.

Doğalgaz keşfinden petrol müjdesine, kanal İstanbul’dan ay yolculuğuna… anlatıyoruz ama nereye kadar?

Ah Cehape ah

Arşivler